Návrh, výroba a dodávka vynašečů strusky kotlů K5, K6

ČEZ, a.s., Teplárna Trmice

Vynášeč strusky je zařízení sloužící ke zchlazení žhavé strusky z kotle a současně s výsypkou a svodkou tvoří vodní uzávěr proti přisávání falešného vzduchu do kotle (spalovacího procesu). Skládá se z poháněcí stanice, vodní vany a z napínací stanice. Tažná dopravní větev vynášeče je ve vodním žlabu v místě ohybu dopravního řetězu vedena vodícími kladkami a řetěz je tažen po vodících lištách. Také spodní větev je tažena po vedení pod vodní vanou vynášeče. Dno vodní vany a šikmá část napínací a poháněcí stanice je vyložena otěru odolným plechem - HARDOX.

Pohon tvoří násuvná planetová přímá převodovka s přírubovým elektromotorem, která je umístěna v ose poháněcí hřídele. Reakce je zajištěna momentovým ramenem kotveným ke skříni poháněcí stanice. Na poháněcí hřídeli jsou instalována ozubená kola s vyměnitelnými zuby pro hluboce cementovaný článkový řetěz HV 22-86.

Poháněcí kola s vyměnitelnými zuby jsou volena z důvodu ekonomiky oprav, neboť po opotřebení zubů stačí vyměnit pouze zuby, nemusí se měnit celá poháněcí kola a nemusí probíhat vlastní demontáž a montáž hřídele poháněcí a napínací stanice. Počáteční investice je sice o něco vyšší, ovšem z celkového ekonomického pohledu provozovatele je toto řešení podstatně výhodnější. 

Technický popis dodaných vynášečů strusky typ VS 1200:

 • Šířka vodní vany: 1 200 mm, hloubka vodní vany 600 mm
 • Přepravní výkon: 14 t/h strusky
 • Délka: 10 900 mm (10 000 mm)
 • Ozubená kola hnací a napínací stanice (vyměnitelné zuby),převáděcí kladky, články řetězů: výrobky firmy PEWAG, ušlechtilá ocel CrNi nebo CrNiMo, hluboce cementováno
 • Pohonná jednotka: výkon 3 kW, regulace výkonu VS měničem frekvence

Rozsah dodávky:

 • 2 kusy vynášečů strusky VS 1200 pro kotle K5 a K6
 • 2 komplety škvárové výsypky z kotle K5 a K6 do VS 1200
 • 2 komplety pohonné jednotky (přírubový elektromotor + planetová převodovka), výkon 3 kW
 • 2 komplety automatického mazacího agregátu
 • Kompletní část elektro (výměna stávajících ovládacích a přechodových skříněk za nové, výměna stávajících silových a ovládacích kabelů za nové, výměna stávajícího osvětlení VS za nové v provedení Ex)
 • Dozor při montáži, seřízení, uvedení do provozu

Nový vynašeč VS 1200 - expedice
Nový vynašeč VS 1200 - expedice
Nový vynašeč VS...
Původní vynašeč po cca 10 ti letech provozu
Původní vynašeč po cca 10 ti letech provozu
Původní vynašeč...
Struskový vynašeč VS 1200 v provozu
Struskový vynašeč VS 1200 v provozu
Struskový vynaš...
Vynašeč strusky VS 1200 kotle K5 v provozu
Vynašeč strusky VS 1200 kotle K5 v provozu
Vynašeč strusky...
Výroba vynašeče strusky
Výroba vynašeče strusky
Výroba vynašeče...

 

Naše webové stránky používají soubory cookie. Prohlížením našich webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Další informace zde. Souhlasím