26. ročník konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“ minulostí

Tematicky je konference od svého prvopočátku zaměřená na spalování tuhých paliv, především uhlí. Ale časy se mění. Uhlí střídá biomasa, TAP a další „zelené“ alternativy. Na letošní konferenci jsme se dověděli také něco o jádru, vodíku, bateriových úložištích a dalších alternativách pro ukládání a skladování přebytečné energie. Nechyběla také přednáška z oblasti zdrojů pro energetické využití odpadu. Konference se nám tedy postupem času přebarvuje z šedé barvy na zelenou.
  
I když invaze Ruska na Ukrajinu stále ještě pokračuje a její konec je v nedohlednu, k tomu se přidal ještě konflikt na Blízkém Východě, „svobodný“ svět se s těžkou a nepřehlednou situací dokázal docela dobře vypořádat (prozatím). Ceny energetických surovin se stabilizovaly. Majitelé energetických společností opět mohou smysluplným způsobem plánovat své investice s delším výhledem do budoucna. No, snad jim tento čas nějakou delší dobu vydrží a válečné konflikty se nevymknou kontrole a spíše budou utichat, než se nekontrolovaně vyvíjet někam, kde bychom si je nepřáli vidět….
 
Konference se zúčastnilo 92 posluchačů a 49 zástupců přednášejících a spolu pořádajících firem. Tento zájem nás velmi potěšil. Přestože venku vládlo pěkné a slunečné počasí, které lákalo na procházku krásnou podzimní Vysočinou, přednáškový sál byl stále zaplněn.   Bylo vidět, že přednáškový program byl velmi zajímavý a pro posluchače přínosný.

Jak již je na konferenci dobrým zvykem, připravili jsme na večer pro posluchače několik volnočasových aktivit, které skončily až v pozdních večerních hodinách:
Večer se přednáškový sál proměnil v hernu, kde proběhly turnaje
 
  • Dvojic v Indoor Curlingu
  • Jednotlivců v šipkách (zvlášť pro dámy a pány)
  • Zahráli jsme si i ruletu v malém Kasinu 
  • K dobré náladě nám zahrála cimbálová muzika KAPRIC
 
Vítězové jednotlivých soutěží byli odměněni dárkovým balením výborných sýrů (k dobrému vínu, které si jako prezent z konference odnesl každý účastník se budou určitě hodit). Myslím, že jsme se u těchto aktivit všichni docela dobře pobavili. Večeře – opečené vepřové kýty, grilované domácí klobásy a následný studený raut přišel určitě vhod.

V úvodu konference zástupci hlavních organizátorů Ing. Radek Strnad a Ing. Aleš Čekal přivítali účastníky a představili program konference. Představeny byly také spolu pořádající a přednášející firmy a také mediální partner konference, časopis All for Power. Jsme velmi rádi za to, že se konference formou svých přednášek účastní také zástupci největší elektrárenské firmy v ČR - ČEZ a.s. a také UJV Řež a.s. – Energoprojekt Praha. Vystoupil  zde má také zástupce akademické půdy z ČVUT Praha – FS

Ing. Radek Strnad, přednášející firmy TESPO engineering s.r.o., krátce vzpomenul na loňský, 25. ročník konference, kdy značka TESPO slavila 30 let od svého vzniku a konference čtvrt století. Poté představil zajímavé aplikace, realizované v létech 2022-2024 a nechal nahlédnout do kuchyně konstrukce firmy, kde se ve volných chvílích pracuje na vývoji nových strojů v oborech, kterým se firma věnuje. Navázal potom Mgr. Petr Nováček příspěvkem na téma „Rozrušovač klenby v násypkách kotlů ve spalovnách odpadů“, naší firmou vyvinutý stroj. 

Ing. Aleš Čekal z firmy WEIR Minerals sdělil, že tato firma v různých uskupeních existuje již více než 150 let (1871 – 2024). Představil produkty a především novinky z produkce koncernu WEIR Minerals. Z jeho přednášky byl také patrný pozvolný odklon firmy od klasické energetiky k oblasti těžebního průmyslu. Byla zde také zmíněna důležitost servisu, především toho preventivního a také bezpečnosti práce, na což koncern WEIR Minerals velmi dbá. Této části přednášky se zhostil Ing. Tomáš Vymlátil.

Ing. Břetislav Moša z firmy MOSA Solution s.r.o. ve své přednášce osvětlil, jak vznikají tunely, klenby a další problémy při skladování a toku sypkých materiálů. Představil různá řešení z dílny firmy MOSA Solution, především aplikace pulsních trysek Myrlen společně s jejich inteligentním řízením. 

Firma BEUMER Group Czech Republic a.s., Ing. Horyna představil systém dopravy a dávkování alternativních paliv z dílny BEUMER Group, kde srdcem každého takového systému je spolehlivá a přesná dávkovací váha.  V přednášce byly také představeny trubkové dopravníky pro dopravu TAP na delší vzdálenosti. 

Odpolední přednáškový blok zahájila firma CH Projekt Plzeň s.r.o., která se na konferenci představila jako spolupořadatel poprvé. Ing. Otto Brož představil projekty dálkového horkovodního vytápění. Velmi zajímavá byla především část přednášky, pojednávající o horkovodu Temelín – České Budějovice a horkovodu Dukovany – Brno, který je aktuálně v přípravě.

Nově se na konferenci představila firma TERMIZO a.s. (ZEVO Liberec). Ing. Martin Křehlík, technický ředitel spalovny, představil projekty, spojené se změnou výstupního média spalovny – přechod z páry na horkou vodu. Toto přináší spalovně zajímavé benefity ve formě zvýšení účinnosti.

Pan Libor Vacek z firmy ENELEX s.r.o. představil spolek Česká dobývací technika (CDT), jehož je Enelex členem a který působí nejenom v ČR, ale také v zahraničí. Enelex je výrobcem především vzorkovačů paliva a přístrojů a systémů pro měření kvality paliva (vlhkost, výhřevnost, popelnatost). Takto umí zpracovat nejenom uhlí, ale také dřevní štěpku a TAP. 

O přednášku firmy TRANSPORTA Technology s.r.o. se podělili Ing. Tomáš Nágl a Ing. Zdeněk Urban. Transporta představila své produkty, především pak chladící šnekové dopravníky a chlazené řetězové dopravníky. Druhá část přednášky pojednávala o reverzním engineeringu, tedy opravy stávajících strojů, jejich vylepšování, související s výrobou náhradních dílů v dílnách Transporty. 

Po několikaleté pauze se letos opět představilo uskupení firem VVUÚ + RSBP Ostrava. Ing. Ilona Šimoníková nás provedla úskalími možných výbuchů v různých provozech a jak se proti tomuto bezpečně chránit. Velmi působivý byl především závěr, kde Ing. Šimoníková na krátkých videích předvedla, kde všude je možné se s výbušným prostředím setkat, aniž bychom to čekali…   

Druhý přednáškový den zahájil Ing. Roman Král, firma NSI Mobile Water Solutions, která se jako spolupořadatel účastnila konference poprvé. Ve velmi zajímavé prezentaci Ing. Král sdělil možnost zapůjčení / pronájmu technologie pro úpravu a čistění vody. Velmi aktuální po povodních, které nedávno naši zemi postihly. 

Tradiční přednášející na této konferenci, Ing. Lukáš Pilař, Ph.D. z ČVUT v Praze, FS, Ústav energetiky, shrnul výsledky zrealizovaných výzkumných projektů v oblasti snižování emisí těžkých kovů a dalších sledovaných prvků (CO2, NOx, SOx…), obsažených ve spalinách. Už nejde jen o spalování uhlí, ale tato problematika se týká i jiných tuhých paliv (dřevní štěpka, TAP …). Zajímavá byla informace o vývoji reagentů, řešících snižování emisí.

Dalším tradičním přednášejícím na konferenci v Medlově je firma  ÚJV Řež, a.s. – Energoprojekt Praha. Ing. Filip Vobr přednesl již třetí pokračování na téma „Vývoj malých jaderných reaktorů, využitelných pro teplárenství v ČR“. Navázal na své přednášky z ročníků 24. a 25. Jeho kolega Ing. Jan Mach přednesl zajímavou možnost akumulace vysoko potenciální tepelné energie roztavených solí, kde pilotní jednotka se připravuje k realizaci na elektrárně Mělník.

Velmi zajímavé příspěvky prezentovali představitelé firmy ČEZ a.s. Ing. Bořek Neumann navázal na svou přednášku z minulého ročníku konference, kde představil projekt „Přechod Teplárny Dvůr Králové k nízkoemisním zdrojům“. Projekt je již zrealizován a tak nás Ing. Neumann seznámil se zajímavými zkušenostmi z prvního roku provozu, včetně doporučení, čemu věnovat při realizaci takto rozsáhlých projektů zvýšenou pozornost.

Ing. Vilém Hanzal, dříve v barvách UJV Řež – Energoprojekt Praha a letos skupina ČEZ, podrobně informoval o projektu ZEVO Mělník. Velmi zajímavá přednáška. V ČR se v brzkém budoucnu plánuje výstavba zdrojů pro energetické využití odpadů na více místech.
    
Pánové Ing. Hynek Lang a Ing. Ludvík Pavlík společně prezentovali jaké jsou plány na restrukturalizaci zdrojů elektrické energie a tepla v ČEZ, a.s. a ČEZ Teplárenská a.s. Na rozdíl od přednášky těchto pánů na minulém ročníku konference, kde představili spíše vize, kudy by se skupina ČEZ, a.s. mohla ubírat po cestách od dekarbonizace k zeleným energiím, tentokrát prezentovali již docela konkrétní představy. Některé projekty se již začínají pomalu realizovat. Plány skupiny ČEZ, a.s. na dekarbonizaci elektráren a tepláren mají docela smysluplnou podobu, na rozdíl od plánů EU. Můžeme jen popřát hodně štěstí a elánu k jejich realizaci.

Další „zelený“ příspěvek z dílny skupiny ČEZ přednesl Ing. Jan Opatřil. Týkal se přípravy přechodu na vodík v divizi obnovitelná a klasická energetika. Ing. Opatřil posluchače seznámil jak s legislativou tak s tím, jak to se zeleným vodíkem všechno funguje a bude fungovat v blízkém budoucnu.

Na závěr konference vystoupil, opět v barvách skupiny ČEZ, Ing. Miroslav Rathan. Rozebral dopodrobna možnosti ukládání přebytků elektrické do bateriových systémů. Zajímavé byly také informace, jak je na tom s bateriovými systémy EU a také ČR. 

Pokud sdílíte stejný názor jako pořádající firmy, že se 26. ročník konference povedl a užili jste si jej jak po odborné, tak po té relaxační stránce, chtěl bych Vás už nyní pozvat na další, 27. ročník, který proběhne v roce 2025 opět v hotelu Medlov ve dnech 24. – 25.9.2025 (středa - čtvrtek). Program konference a podklady pro přihlášení budou zveřejněny v měsíci dubnu 2025.
 
Za přízeň našich obchodních partnerů děkuje a na viděnou opět v Medlově se těší
Ing. Radek Strnad + kolektiv TESPO engineering

ZDE naleznete ke stažení jednotlivé přednášky z konference ve formátu *.pdf.:
 

 Přednáškový sálStánek TespoPřednáškyHudbaHerní večer

Naše webové stránky používají soubory cookie. Prohlížením našich webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Další informace zde. Souhlasím