V listopadu letošního roku 2021 slaví firma TESPO engineering s.r.o. 20 let od svého založení.

Když se ohlédneme trochu do historie značky TESPO, začínali jsme v roce 1993 jako firma TESPO Brno s.r.o., kde jsme se specializovali na rekonstrukci starých pohonů různých průmyslových strojů a jejich náhradou pohony novými, v té době moderními. Původní regulaci otáček a tedy výkonu poháněných strojů pomocí mechanických regulátorů, případně stejnosměrných měničů, jsme úspěšně nahrazovali moderními frekvenčními měniči. Naše projekty jsme obvykle realizovali formou „na klíč“, tedy včetně části strojní a části elektro. Naše práce se vždy vyznačovala značnou dávkou kreativity a inovativními nápady.

Možná právě proto si nás všimli investiční technici elektrárenských a teplárenských společností a od roku 1996 nás začali oslovovat do výběrových řízení, která se týkala modernizace stávajících strojů za účelem zvýšení jejich výkonu, zvýšení přesnosti práce a především za účelem snížení spotřeby elektrické energie. Naší doménou v těchto provozech byly pohony a regulace výkonu dopravních linek vnitřního a vnějšího zauhlování, regulace výkonu čerpadel a ventilátorů a dalších strojů v technologiích elektráren a tepláren. V roce 1997 jsme společně s firmou WARMAN (dnes Weir Minerals Czech & Slovak) uspořádali 1. ročník odborné konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“, která si u provozovatelů elektráren a tepláren a také u dodavatelských firem, našla své stálé místo v diáři (v roce 2019 proběhl již 22. ročník této úspěšné a odbornou veřejností vyhledávané konference).

V listopadu roku 2001 nově vzniklá firma TESPO engineering s.r.o. navázala na činnost firmy TESPO Brno s.r.o., která pro neshody majitelů skončila v likvidaci. Odměnou za naši práci pro nás byla účast na retrofitech elektráren Tušimice II, Prunéřov II a také na výstavbě nového bloku o výkonu 600MW v elektrárně Ledvice (léta 2008-2011). Zde jsme dodávali pohony pro řetězové podavače paliva vnitřního zauhlování a dále jsme společně s firmou SEW Eurodrive projektovali a dodávali kompletní pohony dopravníkových pásů vnějšího zauhlování těchto elektráren (firma SEW - převodovky a elektromotory, firma TESPO engineering - pružné spojky, rozběhové hydraulické spojky a brzdové systémy). Podobné projekty jsme řešili také v elektrárnách Mělník, Chvaletice, Počerady, Dětmarovice.

Zanedlouho po vzniku firmy TESPO engineering s.r.o. jsme také posílili naši konstrukci. Díky kreativitě našich konstruktérů jsme se pustili do výroby nejenom standardních řetězových dopravníků, deskových uzávěrů, vynášečů strusky, a dalších příbuzných zařízení, ale také do vývoje a výroby nových zařízení podle potřeb našich zákazníků. Takto vznikly projekty:

  • Regulace rychlosti vynášečů strusky na jejich optimální zaplnění – zvýšení životnosti mechanických dílů (užitný vzor)
  • Nové deskové podavače paliva a jeho dávkování do roštových kotlů – Teplárna Trmice
  • Talířové komůrkové podavače paliva a jeho dávkování do hořáků (namletý prášek z černého uhlí) v provedení Ex – VEOLIA ČR, Teplárna Karviná
  • Speciální drapákové jeřáby pro spalovny komunálních odpadů Praha a Brno


a další zajímavé projekty. Provází nás tedy již delší dobu slogan: „Kde běžně používaná řešení končí, tam my často začínáme!“

Toto naše významné výročí bychom ale těžko mohli slavit bez přízně našich odběratelů – obchodních partnerů. Mezi ty nejvýznamnější patří skupina ČEZ, a.s. a další elektrárenské a teplárenské společnosti v ČR, Pražské služby a.s. – Spalovna Praha, PROVYKO s.r.o., TRANSPORTA Technology s.r.o., PLEAS Havlíčkův Brod a další.
Chtěli bychom všem našim obchodním partnerům, poděkovat za přízeň a doufáme, že společně překonáme toto nelehké období, které nám připravil vir Covid 19. Doufáme také, že toto kulaté 20. výročí naší firmy TESPO engineering s.r.o. společně oslavíme. Pokud nám bude díky viru oslava znemožněna v tomto roce, určitě budeme slavit v „lepších časech“….
Ing. Radek Strnad + kolektiv TESPO engineering s.r.o.

20. výročí firmy TESPO engineering s.r.o. se přenáší také do slavnostnějšího provedení loga naší firmy. V letošním roce 2021 se tedy na našich dokumentech budete setkávat s tímto jeho provedením:

logo 20

Naše webové stránky používají soubory cookie. Prohlížením našich webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Další informace zde. Souhlasím