Regulace výkonu primárních a sekundárních ventilátorů s měniči frekvence
Spalovna Praha
V roce 2011 a 2012 naše firma TESPO engineering s.r.o. připravila a zrealizovala pro Spalovnu Praha projekt „Regulace výkonu primárních a sekundárních ventilátorů pomocí měničů frekvence“. Pražská spalovna provozuje čtyři kotle, kdy součástí každého kotle je jeden primární, jeden sekundární a jeden kouřový ventilátor. Regulaci otáček kouřových ventilátorů o výkonu 400kW jsme úspěšně zrealizovali již před několika léty. Nyní přišly na řadu primární a sekundární ventilátory.
V obou případech se jedná o náhradu stávající regulace výkonu ventilátorů pomocí škrtící klapky na výtlaku za regulaci výkonu pomocí změny otáček elektromotoru (ventilátoru) prostřednictvím měniče frekvence. Co se týká pořizovacích nákladů, měnič frekvence není zrovna levná záležitost. Jsou ale aplikace, kde je návratnost investice velmi rychlá. Mezi takovéto patří regulace výkonu (otáček) ventilátorů a odstředivých čerpadel. V našem případě jsme se při zoptimalizování provozu kotle dostali na primárech na běžné provozní otáčky mezi 40 – 60% původních otáček a výkonově se pohybujeme kolem 20kW, přičemž se jedná o instalovaný výkon elektromotoru 110kW. Na sekundárech můžeme při běžném provozu kotle vidět na displejích měničů frekvence aktuálně odebíraný výkon kolem 15kW (instalovaný výkon 75kW). Návratnost investice se v těchto konkrétních případech počítá v měsících, nikoliv v rocích. Mimo úspor za výrazně nižší spotřebu elektrické energie s sebou přináší aplikace měničů frekvence i úspory při údržbě. Při provozu na cca poloviční otáčky a navíc v nezatíženém stavu by se měla prodloužit životnost mechanických částí ventilátorů a celého vzduchotechnického systému.
V obou případech jsme opět použili měniče frekvence firmy VONSCH v krytí IP 55, které byly umístěny do blízkosti ventilátorů. Měniče jsou vybaveny bezúdržbovým chladícím systémem bez nutnosti filtrace chladícího vzduchu. Díky moderním výkonovým prvkům se pohybují ztráty měničů do 1%. Stávající silové kabely – rozvodna – elektromotory byly použity pro napájení měničů frekvence. Mezi měniči a elektromotory byly nově nainstalovány silové kabely minimální možné délky (žádné problémy s elektromagnetickým rušením). Zjednodušilo se také ovládání a řízení měničů frekvence – byla použita sériová linka a protokol PROFIBUS DP.